Grass Roots

Harald Julius HansenAge: 68 years18651933

Name
Harald Julius Hansen
Given names
Harald Julius
Surname
Hansen
Also known as
Harald Julius Hansen Taarnby
Birth September 13, 1865 25 23
Baptism October 15, 1865 (Age 32 days)
Address: Dragør
Note: Faddere:
Note: Store Magleby Kirke,
Death of a fatherStyrmand Niels Hansen Taarnby
1870 (Age 4 years)
Death of a maternal grandmotherBodil Hans Pieters
June 16, 1875 (Age 9 years)
Address: Dragør
Burial of a maternal grandmotherBodil Hans Pieters
June 22, 1875 (Age 9 years)
Note: Store Magleby Kirke,
Death of a maternal grandfatherLods Matthias Johan Severin
November 6, 1881 (Age 16 years)
Address: Dragør
Burial of a maternal grandfatherLods Matthias Johan Severin
November 13, 1881 (Age 16 years)
Note: Store Magleby Kirke
Death of a motherCaroline Mathias Severin
December 10, 1927 (Age 62 years)
Address: Dragør
Burial of a motherCaroline Mathias Severin
December 16, 1927 (Age 62 years)
Address: Dragør
Note: Dragør Kirke
Death December 10, 1933 (Age 68 years)
Family with parents - View this family
father
Styrmand Niels Hansen Taarnby
Birth: 1840St. Magleby Sogn, Sokkelund Herred, København Amt, DNK
Death: 1870St. Magleby Sogn, Sokkelund Herred, København Amt, DNK
mother
Marriage:
himself
Harald Julius Hansen
Birth: September 13, 1865 25 23St. Magleby Sogn, Sokkelund Herred, København Amt, DNK
Death: December 10, 1933St. Magleby Sogn, Sokkelund Herred, København Amt, DNK
Mother’s family with Skibsfører Christian Mathiasen - View this family
step-father
Skibsfører Christian Mathiasen
Birth: May 24, 1841 42Karrebæk Sogn, Øster Flakkebjerg Herred, Sorø Amt, DNK
Death: April 19, 1920Dragør Sogn, Sokkelund Herred, København Amt, DNK
mother
Marriage:

Baptism

Faddere: Lods Mathias Severin Marie Peter Nielsen Sømand Hans Taarnhøjs Enke Ungkarl Gottfred Mathias Severin alle i Dragør

Baptism

Store Magleby Kirke, i Store Magleby på Amager stammer oprindelig fra middelalderen. Den blev i 1521 af Christian 2. overdraget til de indkaldte nederlandske bønder, der lod den istandsætte og udvide i 1611. Kirken i 'Hollænderbyen' fik sit nuværende udseende i 1731 ved en gennemgribende ombygning og udvidelse, hvorved den fik et 36 meter langt og 16 meter bredt langhus med en tresidet korafslutning samt en tagrytter over vestenden.

Stukornamenterne i det indre er fra 1850'erne, da også altertavle og stoleværk i nygotik kom til. Altertavlens malerier fra 1860 af Th. Wegener (1817-1877) blev i 2012 erstattet af Thomas Kluges tredelte nadverbillede. Resterne af en katekismusaltertavle fra 1580 er ophængt på kirkens nordvæg.

Ved høstgudstjenester og andre højtidelige lejligheder kan man stadig se lokale beboere komme i kirken i nederlandske folkedragter fra 1600-tallet.

BaptismStore Magleby Kirke, København AmtStore Magleby Kirke, København Amt
Format: image/jpeg
Image dimensions: 150 × 113 pixels
File size: 21 KB
Type: Photo
Highlighted image: no