Grass Roots

Halvor Severin MallingAge: 48 years17711819

Name
Halvor Severin Malling
Given names
Halvor Severin
Surname
Malling
Also known as
Nicolay Malling
Birth about 1771

Religious marriageAnna BernbyeView this family
July 4, 1797 (Age 26 years)
Birth of a daughter
#1
Emilie Lovise Malling
November 27, 1797 (Age 26 years)
CensusAnna BernbyeView this family
February 1, 1801 (Age 30 years)
Address: Dybensgade
Birth of a son
#2
Halvor David Malling
August 21, 1801 (Age 30 years)
Birth of a daughter
#3
Isidore Nicoline Marie Magdalene Malling
February 6, 1807 (Age 36 years)
Address: Hårbølle
Occupation
Skolelærer

Description

Note:
Death December 2, 1819 (Age 48 years)
Family with Anna Bernbye - View this family
himself
wife
Marriage: July 4, 1797Garnison Sogn, Sokkelund Herred, København Amt, DNK
5 months
daughter
Emilie Lovise Malling
Birth: November 27, 1797 26 24Vor Frelser Sogn, Sokkelund Herred, København Amt, DNK
Death:
4 years
son
Halvor David Malling
Birth: August 21, 1801 30 28Skt. Nikolaj Sogn, Sokkelund Herred, København Amt, DNK
Death:
6 years
daughter
Isidore Nicoline Marie Magdalene Malling
Birth: February 6, 1807 36 34Fanefjord Sogn, Mønbo Herred, Præstø Amt, DNK
Death: February 24, 1881Vesterborg Sogn, Lolland Nørre Herred, Maribo Amt, DNK

Description
  1. Hårbølle kgl. Skole. (Hårbøllevej 47)

http://www.fanefjordsogn.dk/lokalhistorier-pdf/skolernes%20historie/Fra%20rytterskoler_til_centralskoler.pdf

Fra rytterskoler over den stråtækte til centralskole De kongelige grundmurede skoler blev oprettet i 1727 under Frederik IV. Der blev oprettet ti rytterskoler på Møn, heraf to i Fanefjord sogn, Damme og Hårbølle.

  1. Hårbølle kgl. Skole. (Hårbøllevej 47) Peter Nielsen var skoleholder her fra 9. juli 1727 til sin død 1748, så Rosenbech til 1749, Christian Ludvig Mossin indtil 1763, Caspar Jochum Carstensen, til 1802. Adskillige børn, som havde søgt degnens læsning, svarede med forstand og læste vel. Hoben havde været forsømmelig i 1788. Det samme gjaldt 1799. Carstensen er gammel og sengeliggende og behøver en medhjælper. Så antoges Halvor Malling som hjælper 6 og efter Carstensens død som efterfølger i embedet. I 1805 udviste børnene godt begreb af færdighed i lærdommen, læste for det meste ret godt i forskellige bøger og lærte salmer. 12 skriver, 7 tillige gjort smuk fremgang i regning. Malling kaldtes 1807 til Kalvehave, hvor man imidlertid ikke før 1810 var færdig til at modtage ham. Men han nød i ventetiden nogle gamle degneindkomster fra Kalvehave. De sidste lærere før 1830 var Carsten Christensen, til 1825, og Jørgen Stauning, fra Vesterborg. I 1822 er der 90 børn og i 1829 er der 86 børn.