Grass Roots

Christian NielsenAge: 70 years17861856

Name
Christian Nielsen
Given names
Christian
Surname
Nielsen
Also known as
Christian Møller
Birth June 13, 1786 36 36
Death of a motherAnne Johanne Mortensdatter
April 10, 1793 (Age 6 years)
Marriage of a siblingSøren Jepsen WindingMarie Cathrine NielsdatterView this family
Type: Religious marriage
June 8, 1798 (Age 11 years)
Address: Bruden: Brøndsted mølle
Marriage of a siblingCasper BissenbacherMarie Cathrine NielsdatterView this family
Type: Religious marriage
June 26, 1805 (Age 19 years)
Death of a sisterMarie Cathrine Nielsdatter
June 18, 1821 (Age 35 years)
Occupation
Overretsprokurator i Viborg

Note: Re: Viborg Vejr Mølle år 1800
Death August 6, 1856 (Age 70 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage:
elder sister
3 years
elder sister
8 years
himself
Christian Nielsen
Birth: June 13, 1786 36 36Fredericia Trinitatis Sogn, Elbo Herred, Vejle Amt, DNK
Death: August 6, 1856Viborg Domsogn, Nørlyng Herred, Viborg Amt, DNK
Father’s family with Anne Sophie Jørgensen - View this family
father
step-mother
Marriage:

Occupation

Re: Viborg Vejr Mølle år 1800 Indsendt af: Kristian Lauritsen Dato: 28/10-06 08:55 Kære Carsten

I Viborg Købstads Historie, Bind II, side 684ff er omtalt vejrmøllerne i Viborg. En af dem har også lidt tilknytning til min forskning, idet "Viborg Vejr- og Hestemølle" sælges 1807 til Niels Christensen (Møller) fra Vejle. Han var oprindelig fra Fredericia, hvor sønnen Christian Nielsen Møller blev født 1786. Niels Christensen Møller sælger møllen igen allerede 1811.

Christian Nielsen Møller, født 10. juni 1786 i Fredericia, døbt i Trinitatis Kirke, død 6. aug. 1856 i Viborg, begravet fra domkirken. Gift 18. aug. 1809 i huset i Viborg (Sortebrødre Kirkebog) med Elisabeth Ester Nielsen, født 6. sept. 1792 i Viborg, døbt i Sortebrødre Kirke, død 21. aug. 1863 i Viborg, begravet fra domkirken. Hun er datter af apoteker Andreas Nielsen og Anne Kirstine Billeschou. Christian Nielsen Møller var overretsprokurator i Viborg. Han ejde på et tidspunkt den nu forsvundne Alling Mølle ved den østre ende af Hinge Sø.

Med venlig hilsen Kristian Lauritsen DIS-Forum